İstanbul Bale Kursu

Ayda Zorlu Nebioğlu ve Nurhan Nebioğlu’nun önderliğinde Mavidans Bale ve Dans Okulu İstanbul'da özellikle akademik bale eğitimi, modern dans eğitimi ve çocuklar için bale alanında Türkiye’nin en önemli okulu haline gelmiştir.

Ayda Zorlu Nebioğlu’nun çocuklar için geliştirdiği bale pedagojisi ve yaklaşımı ile bale eğitimi çocukların her biri için özel bir ilgi ve alaka gerektirmektedir. Böylece Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda Bale, Modern Dans, Klasik Bale, Jimnastik eğitimi alan her öğrenci kendine yeten, özgüveni gelişmiş ve geleceğin dansçı, balerin ve koreografı olmaya doğru emin adımlarla ilerlemektedirler.

Mavidans Bale ve Dans Okulu Bale Bölümü eğitmenleri pedagojik formasyon sahibi olup özellikle küçük yaştaki dansçı adayları ile özel bir iletişim kurarak onları geleceğin dansçıları olarak yetiştirmeye büyük bir özen göstermektedir. Kurumumuzda dans alanında dünyaca kabul görmüş eğitim metotları uygulanmaktadır.

Bale Bölümü Program İçeriği:
Bale
Klasik Bale
Karakter Dansları
Pas De Deux
İleri Bale
Konservatuara Hazırlık
Modern Bale
Doğaçlama ve Yaratıcılık
Modern Dans

Bale okulumuza 4 yaşından itibaren balerin ve balet adayları kabul edilmekte.
(3-3,5 yaş öğrencilerimiz ise haftada bir gün bir saatlik bale programa katılırlar.)

Bale Kursu Eğitim Dönemleri:
Hazırlık Devresi:
1- Hazırlık 1.Sınıf(4-5 Yaş)
2- Hazırlık 2. Sınıf(6 Yaş)
Temel Eğitim:
1. Devre
2. Devre
3. Devre
4. Devre
5. Devre
6. Devre
İleri Devre:
7. Devre
8. Devre

Klasik Bale Eğitimimiz Yanında Sunduğumuz Ek Branşlarımız: Klasik bale eğitiminin yanında dekor, sahne tasarımı, kostüm, bale ve dans tarihi gibi teorik dersler ile modern bale, modern dans, jimnastik ve karakter dansı gibi uygulamalı ve repertuar gibi teorik dersler de verilir.

Bale okulu seçerken herhangi bir okuldan veya üniversiteden üç aylık bir atölye veya kurs programı sonunda alınmış katılım belgelerinin resmi hiçbir geçerliliği yoktur. MEB onaylı olmayan ve yurt dışında bir yerden edinilmiş, ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş hiçbir sertifikaya veya diplomanın geçerliliği yoktur. Öncelikle seçeceğiniz bale okulunun Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olup olmadığını ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kolayca öğrenebilirsiniz. Kurum MEB onaylı değilse neden MEB'e bağlanmadığını sormanız gerekmekte.

Çocuklarımızın eğitimini sadece işin uzmanı ellere emanet ediniz. Kaçak bir kurumda bunu sağlamanız mümkün değildir.

Çocuklarının bale okulundan mezun olduğunuzda resmi öğretmenlik hakkı ve resmi kurs açma hakkına kavuşmaktadır. Bale öğretmenliği gelişmiş ülkelerde en geçerli ve saygın mesleklerden biridir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı bu diploma tüm dünyada geçerliliği olan bir diplomadır.

Mavidans Bale ve Dans Okulu Bale bölümünü başarıyla  tamamlayan öğrencilerimiz MEB onaylı Resmi Bale Öğretmeni olma hakkı kazanmaktadır. Bu aynı zamanda kıymetli bir altın bileziği koluna takmak demektir. Bale öğretmenliği uluslararası bir meslektir. Her yerde geçerlidir.  

Profesyonel işleyen bir bale okulunda çocuğunuzun zamanında ve doğru eğitimi aldığından emin olabilirsiniz. MEB'e bağlı kurumlar ortak bir bale müfredatını kabul etmektedir; bu akademik olarak kabul edilmiş bir eğitim planıdır ve ilgili okullar buna uymakla yükümlüdür.

Çocuklarımız her eğitim yılının sonunda bir üst sınıfa resmi olarak geçmektedirler. Bu belge Türkiye'deki bütün kurslar tarafından tanınır. Okul değişikliği olduğunda sene kaybedilmez. Ailelerin uzun ve değerli yılları ve yapılan masraflar yok olup gitmez.

Bale okulunun fiziki koşulları eğitim için uygun fiziksel koşulları sağlamalıdır. Havalandırma, doğru bir yer döşemesi, parke zemin, bale barlarının niteliği bu koşullardan bazılarıdır. Soyunma odaları, bekleme salonu, kafeterya, duş ve tuvaletler okulun en önemli fiziksel unsurlarındandır.

Bir kurumda sadece klasik dans öğretmenleri ile eğitim sürdürülemez. Kadronun sanat yönetmeni, modern dans öğretmeni, müzik öğretmeni ve jimnastik öğretmeni ile takviye edilmesi gerekmekte.

Yılsonu Gösterileri:
Yılsonu Gösterisi hazırlamak her bale okulu için vazgeçilmezdir. Mavidans Bale ve Dans Okulu her eğitim yılının sonunda bütün öğrencilerimizin katıldığı görkemli bir yılsonu temsili düzenlemektedir. Bale ve dans dünyasının seçkin koreografilerinin sahneye taşındığı bu gecede öğrencilerimiz sahne ile tanışmaktadır. Böylece öğrencilerimiz geleceğin  birer sanatçı adayı olarak önemli deneyim ve birikim elde etmektedir.

Yılsonu Resitali hazırlamak aynı zamanda çok ağır bir yükümlülüktür. Birçok okul daha seyrek resitaller hazırlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bale ve dans sahne işidir ve yıl içi üretimleri sahneye taşınmazsa öğrenciler kendilerini geliştirme fırsatından yoksun kalır.
 

Önemli Konular, Değerli Kaynaklar:
Linklerden Seçtiklerimiz: bale kursu, Bale Okulu, İstanbul'daki Bale Kursları ve Bale Okulları Arasından Seçim Yaparken En İyi Eğitimi Almanıza Yardım Edebilecek Önemli Noktalar.

Bale Kursunun Mezunlarının Konservatuarlara Giriş Başarısı var mıdır?
Bale okulu seçerken kurumun verdiği mezun sayısı önemli kriterdir. Mezun sayısı okulun köklü olmadığını anlamada veliler için bir göstergedir.

Bale okulu olarak kurum konservatuara yönelik eğitim veriyor mu? Konservatuar Bale bölümlerini kazanma başarısı ve oranı nedir? Özel bir kurs müfredatına sahip olmamıza rağmen, okulumuz eğitmen kadrosu, eğitim müfredatı, ders içeriğimiz konservatuar düzeyinde eğitim vermemizi sağlamaktadır.

Bale okulu Konservatuara hiç mezun yerleştirmiş mi?
Mavidans Bale ve Dans Okulu’nun onlarca öğrencisi yurt içi ve yurt dışındaki konservatuarların bale ve modern dans bölümlerini kazanma başarısı göstermiştir. Bu öğrencilerimiz kazandıkları konservatuarlardan mezun olarak koreograf, bale ve dans eğitmeni, okulu  kurucusu ve dansçı olarak çalışmalarını yürütmektedir.

Okulumuzun başarısının en önemli unsuru bizlerden çok, bize güvenen öğrencilerimize aittir. Bütün öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Gelecek sanat yaşamlarında da başarılarının devam edeceğini kalpten inanıyoruz.

Bale Okulu, Modern Dans Okulu, Jimnastik Eğitimi Konusunda Bilmeniz Gereken Her şey. İstanbuldaki Bale Okulları ve Bale Kursları ve İstanbuldaki Popüler Bale Okulları ve Dans Kurslarında Dikkat Edilmesi Gerekenler. İstanbul'daki ve Türkiye Genelindeki Bale Okullarına Örnekler ve Bale Kurslarını Kıyaslarken Sormanız Gereken Önemli Noktalar. Bale Kursu Eğitim Kadrosu İstanbul, İstanbuldaki Bale Kursları, Bale Okulu Seçerken, Bale Dersi Eğitim Metodu Kriterleri.

Bale dersi Ders Süresi:
- Bale derslerimiz haftada minimum 2 gün(toplam 2 saat) olarak planmlanmıştır.
- Kurumumuzda 7 yaşından itibaren 2 saat Bale eğitiminin yanında, 1 gün Bale Jimnastiği(Stretching ve Kondisyon) eğitimi verilmektedir.
- Öğrencilerimiz hafta içi ve hafta sonu gruplarımızın uygun olanına kayıtlarını yaptırmakta.

Kurumumuz her eğitim yılının sonunda bütün öğrencilerimizin katıldığı görkemli bir yılsonu temsili düzenlemektedir. Bale ve dans dünyasının seçkin koreografilerinin sahneye taşındığı bu gecede öğrencilerimiz sahne ile tanışmakta ve birer sanatçı adayı olarak önemli deneyimler elde etmektedir.

Mavidans Bale ve Dans Okulu öğrencileri yıl içi aktivitesi olarak çeşitli organizasyon, televizyon programı, fuar ve alışveriş merkezlerinde sahne alarak dans etme olanağına kavuşmaktadır. Bunun dışında yurtdışından davet edilen, kendi alanında uzman eğitmenler ile düzenlenen bale ve dans atölye çalışmaları ile program zenginleştirilmekte ve öğrencilerimiz uluslararası deneyim kazanmaktadır.

Klasik Bale Eğitimimiz Hakkında:
1- Klasik Bale eğitimi son derece ciddi bir eğitimdir ve çocuklarımızın eğitiminde dikkat, sabır ve sevgi gerektirmektedir!
2- Kurumumuz çocuklarımızı geleceğe hazırlamakta ve onlara iyi bir eğitim ve ikinci bir meslek sunmaktadır.
3- Klasik Bale eğitim çocuklarımızın yaratıcılığını arttırmaya yönelik Drama ve Doğaçlama, Pandomim, Modern Dans, Street Jazz, Solfej, Dans Tarihi, Anatomi ve Kinesiyoloji, Dekor, Kostüm ve Sahne Bilgisi derslerini de içermektedir.
4- Eğitmenlerimiz öğrencilerimizin bedensel ve fiziksel durumunu inceleyerek uygun sınıflara yerleşmelerini sağlamaktadır.
5- Klasik Bale eğitimi doğru bir zeminde yapılması gerekmektedir. Dans salonunun zemini, öğrencilerin bale çalışmalarında sakatlanmalarını önleyecek özel ahşap ile kaplanmış olmalıdır.
6- Okulun fiziki şartları(sınıfların büyüklüğü, havalandırması, kafeterya ve soyunma odalarının temizliği, kütüphane ve diğer sosyal gerekler) yeterli olmalıdır.

Okulumuzun Bale Kuralları(Derslerin Verimliliği ve Disiplin Gereği Bütün Öğrenci ve Velilerimizin Uyması Gereken Kurallar):
1- Öğrenci dersine daima tertipli, temiz ve bale dersi kıyafetiyle gelmelidir.
2- Öğrenci kendi sınıfına ait bale mayosu dışında başka bir kıyafet ile derse girmemelidir.
3- Saçlar daima toplu ve saç tokası ile sıkıca düzeltilmiş olmalıdır.
4- Öğrenci dersten en geç 15 dakika önce derse hazır olarak okulda bulunmalıdır.
5- Dersin başlamasından 15 dakika sonra derse girilmesi kesinlikle yasaktır.
6- Ders öncesi bütün takılar çıkarılmalı ve bale dersine o şekilde girilmelidir.
7- Yiyecek ve içecekle derse girilmemelidir.
8- İçeride ders devam ederken, dışarıda dersin düzenini bozacak davranışlarda bulunulmamalıdır.
9- Klasik bale öğrencisi daima çevresine örnek teşkil edecek yapıda olmalıdır.
10- Öğrenci kişisel bakım ve temizliğine dikkat etmelidir.
11- Öğrenci ders yaptığı ve zaman geçirdiği bale okulunu evi gibi benimsemeli ve soyunma odaları ile sınıfları temiz tutmalıdır.
12- Klasik bale öğrencisi Öğretmenlerine daima gereken saygı ve sevgiyi göstermelidir.
13- Klasik Bale öğrencisi okuyan, araştıran, çevresiyle ilgili ve duyarlı bir birey olmalıdır.
14- Velilerin dersi izlemeleri kesinlikle yasaktır. Belirli günlerde velilerimizin de izleyebileceği "Açık Sınıf" uygulaması düzenlenmektedir.
15- Okul panosunda günlük olarak asılan duyurular titizlikle izlenmelidir.

Klasik bale, sahne için özel olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş uzun ve engin bir geçmişi olan akademik bir dans formudur. Bale eserleri, ana unsur olan dansın yanı sıra müzik, mim, kostüm, dekor ve ışık ile desteklenmektedir. Balenin temelinde ise öğrenilmesi uzun yıllar süren belirli bir kurallar bütünü yatmaktadır. Bu kurallar yüzyıllar içinde geliştirilmiş ve mükemmeliyete ulaştırılmıştır.

Klasik Bale ve dans eğitimi öğrencinin hayata ve dünyaya bakışını, bedenini, kişiliğini, soyut düşünme yetisini, çevresiyle iletişimini, sağlığını ve arkadaşlıklarını iyiye doğru olumlu yönde dönüştürmekte ve öğrencinin kendini bir birey olarak gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.