İstanbul Dans Kursları

MEB'e bağlı bir dans kursu olan Mavidans Bale ve Dans Okulu 2005 yılında Ayda Zorlu ve Nurhan Nebioğlu tarafından hizmete açılmıştır.

İstanbul Avrupa yakasında Nişantaşı'nda faaliyet gösteren Mavidans Bale ve Dans Okulu eğitim kalitesiyle fark yaratmaktadır.

Ayda Zorlu Nebioğlu ve Nurhan Nebioğlu’nun önderliğinde Mavidans Bale ve Dans Okulu özellikle akademik dans eğitimi, modern dans dersi, street jazz dans dersi ve çocuklar için dans dersleri alanında Türkiye’nin en büyük okulu olma yolundadır.

Ayda Zorlu Nuebioğlu’nun geliştirdiği dans pedagojisi ve yaklaşımı ile das eğitimi çocukların her biri için özel bir ilgi gerektirmektedir. Bu sayede Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda Dans, Modern Dans, Çocuklar için Dans ve bale eğitimi alan her öğrenci kendine yeten ve geleceğin dansçı ve eğitmen olmaya doğru emin adımlarla ilerlemekte.

Mavidans Bale ve Dans Okulu Dans Bölümü eğitmenleri pedagojik formasyon sahibi olup özellikle küçük yaştaki dansçı adayları ile özel bir iletişim kurmaktadır.

Dans Okulu Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar: Herhangi bir okuldan veya üniversiteden üç aylık bir atölye veya kurs programı sonunda alınmış katılım belgelerinin resmi hiçbir geçerliliği yoktur. MEB onaylı olmayan ve yurt dışında herhangi bir yerden edinilmiş, ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş hiçbir sertifikanın veya diplomanın geçerliliği yoktur. Bu sertifika ile öğretmen olma imkanı yoktur.

Öncelikle ailenin seçeceği dans okulunun Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olup olmadığını ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüklerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Kurum MEB onaylı değilse neden MEB'e bağlanmadığını ilgili kişilere sormanız gerekmektedir.

Dans Eğitimi ne Zaman Başlar? Temel olarak 4 yaşından itibaren öğrencilerimiz dans eğitimine başlayabilir. Özel olarak geliştirdiğimiz 3 yaş bale programımız da mevcuttur. 4 yaş genel olarak bale dersi ile dans eğitimine başlar. Street Jazz dans eğitimi 7 yaşından itibaren, modern dans eğitimi 9 yaşından itibaren başlamaktadır. Çocuklarımızın dans eğitimini sadece işin uzmanı eğitmenlere emanet ediniz. Kaçak bir kurumda bunu sağlamanız mümkün değildir.

Öğrenciler dans okulundan mezun olduklarında resmi öğretmenlik hakkı ve resmi kurs açma hakkına kavuşmaktadır. Dans öğretmenliği gelişmiş ülkelerde en geçerli ve saygın mesleklerden biridir. T.C. MEB'in onayladığı bu diploma tüm dünyada geçerliliği olan ve presijli bir diplomadır.

Dans Diploması, Dans Eğitmenlik Diploması, Dans Sertifikası nasıl alını? Mavidans Bale ve Dans Okulu Dans bölümlerini(Modern Dans ve Street Jazz Bölümleri) başarıyla  tamamlayan öğrencilerimiz MEB onaylı Resmi Dans Öğretmeni olma hakkı kazanmaktadır. Bu aynı zamanda kıymetli bir altın bileziği koluna takmak demektir. Dans öğretmenliği uluslararası bir meslektir ve her yerde geçerlidir.  

Profesyonel işleyen bir dans okulunda çocuğunuzun zamanında ve doğru eğitimi aldığından emin olabilirsiniz. MEB'e bağlı kurumlar ortak bir dans müfredatını kabul etmektedir; bu akademik olarak kabul edilmiş bir eğitim planıdır ve ilgili okullar buna uymakla yükümlü.

Dans okulunun fiziksel koşulları nasıl olmalıdır? Dans okulunun fiziki koşulları da eğitim için uygun fiziksel koşulları sağlamalıdır. Havalandırma, doğru bir yer döşemesi ve ahşap zemin niteliği bu koşullardan bazılarıdır. Soyunma ve bekleme salonu, kafeterya, duş ve tuvaletler okulun en önemli fiziksel unsurlarındandır.

Bale ve dnas okulunda Yılsonu gösterisi/ Yılsonu temilleri olmalı mıdır? Yılsonu Gösterisi hazırlamak bütün önemli dans okulu için vazgeçilmezdir. Mavidans Bale ve Dans Okulu her eğitim yılının sonunda bütün öğrencilerimizin katıldığı görkemli bir yılsonu temsili düzenlemektedir. Dans dünyasının seçkin koreografilerinin sahneye taşındığı bu gecede öğrencilerimiz sahne ile tanışmaktadır. Böylece öğrencilerimiz geleceğin  birer sanatçı adayı olarak önemli deneyim  elde etmektedir.

Gösteriler öğrencinin motive olması için önemli bir unsurdur. Hazırlanan klasik repertuar, sahne için özel hazırlanmış müzik ve kostümler, her öğrencinin dansçı olma rüyalarının gerçekleşmesi anlamını taşımaktadır. Danslar gerçektir, müzik gerçektir, kostümler gerçektir, seyirci gerçektir ve sahne şehrin en iyi sahnelerinden birisidir.

Önemli Konular ve çok Değerli Kaynaklar:

Linklerden Seçmeler: dans dersi, dans okulu ve dans kursu İstanbul'daki Dans Kursları ve dans Okulları Arasından Seçim Yaparken En İyi Eğitimi Almanıza Yardım Edebilecek Önemli Noktalar.

Modern Dans Dersleri: Dans okulumuzda Çocuklar için modern dans programı, akademik ölçülerden ödün vermeden, profesyonel dansçı ve koreograf yetiştirmek amacıyla yürütülmekte. Modern Dans eğitim programımız, çocuklar için Street Jazz ve Jazz dans eğitimimizden bağımsız olarak oluşturulmuş programdır.

Okulumuzun dansçı adayları Klasik Bale ve Street Jazz  Dans eğitim programlarının yanında, Modern Dans alanında ülkemizin en önemli eğitmen kadrosu eşliğinde eğitim alma fırsatına sahip olmakta.

Derslerimiz temel beden-nefes egzersizleri, esnetme ve kondisyon ile başlamakta, ardından hareket dizgeleri ve kombinasyonlarla devam etmektedir.

Çocuklarımız Modern Dans teknik derslerimizin yanı sıra yoğun olarak Doğaçlama ve Yaratıcılık(Improvisation), Modern Dans Tarihi, Video Dans, Temel Sanat Eğitimi, Anatomi ve Kinesiyoloji eğitimi de almaktadır. Anatomi ve Kinesiyoloji dersi, programımızın zorunlu derslerindendir.

Dansın Faydaları, Dansın Yararları Nelerdir:
1- Dansın en önemli yararlarında birisi de bedende fiziksel olarak olumlu yönde yaptığı katkılardır. Dans eğitimi alan öğrencinin bedeni daha esnek, daha güçlü, daha zariftir. Dans egzersizlerinin daima kasları uzatarak yapılması, kas- iskelet yapısı ve vücut çizgilerinin daha güzlü, zarif ve ince olmasını sağlar.

2- Dans eğitimi alan bir öğrenci günlük hayatında doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğrenir. Böylece çağımızın önemli bir sorunu olan aşırı kilolu beden yapısından ve yanlış beslenme şeklinden uzaklaşılır.

3- Dans eğitimi, duruş(posture) bozukluklarının düzeltilmesinde de önemli katkılar sağlar. Dans egzersizleri taban düşüklüğü(düz tabanlık), içe basma, bacak deformasyonu ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin tedavi ve iyileşmesinde önemli faydalar sağlamaktadır.

4- Okul dışı bir aktivite olmasından dolayı, çocuğun başka bir ortamda sosyalleşmesini ve farklı arkadaşlar edinmesini sağlamaktadır. Grup olarak ve bireysel olarak hareket etmeyi ve sorumluluk almayı da pekiştirir.

5- Dansın(Modern Dans Street Jazz Dans), bir sahne formu olmasından dolayı soyut düşünmeyi, mekânda yön bulmayı da geliştirmektedir. Hareketlerin tekrarı üzerine kurulan yapısından dolayı, aynı zamanda hafıza ve konsantrasyonu da olumlu yönde etkilemektedir.