Bale Okulu

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir bale okulu olan Mavidans Bale ve Dans Okulu, 2005 yılında Ayda Zorlu Nebioğlu ve Nurhan Nebioğlu tarafından kuruldu.

Ayda Zorlu Nebioğlu ve Nurhan Nebioğlu’nun önderliğinde Mavidans Bale ve Dans Okulu özellikle akademik bale eğitimi, modern dans eğitimi ve çocuklar için bale alanında Türkiye’nin en önemli okulu haline gelmiştir.

Ayda Zorlu’nun çocuklar için geliştirdiği bale pedagojisi ve yaklaşımı ile bale eğitimi çocukların her biri için özel bir ilgi ve alaka gerektirmekte ve her çocuğun içindeki bale ve dans potansiyelini ortaya çıkarmaya fırsat yaratmaktadır. Böylece Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda Bale, Modern Dans, Klasik Bale, Jimnastik eğitimi alan her öğrenci kendine yeten ve geleceğin dansçı, balerin ve koreografı olmaya doğru emin adımlarla ilerlemekte.

Türkiye’de oluşturduğumuz pedagojik yaklaşım ve anlayışla, okulumuzda eğitim alan her balerin adayı üst düzeyde ve profesyonel eğitim alma fırsatına sahip olmaktadır.

Mavidans Bale ve Dans Okulu Bale Bölümü eğitmenleri pedagojik formasyon sahibi olup özellikle küçük yaştaki dansçı adayları ile özel bir iletişim kurarak onları geleceğin dansçıları olarak yetiştirmeye büyük bir özen göstermektedir. Kurumumuzda dans alanında dünyaca kabul görmüş eğitim metotları uygulanmaktadır.

Bale Bölümü Program İçeriği Nedir?
Bale
Klasik Bale
Karakter Dansları
Pas De Deux
İleri Bale
Konservatuara Hazırlık
Modern Bale
Doğaçlama ve Yaratıcılık
Kompozisyon

Bale okulumuz 4 yaşından itibaren balerin ve balet adayları kabul etmektedir
3-3,5 yaş öğrencilerimiz ise haftada bir gün bir saatlik bale programı alırlar.

Bale Kursu Eğitim Dönemleri:
Hazırlık Devresi:
1- Hazırlık 1.Sınıf(4-5 Yaş)
2- Hazırlık 2. Sınıf(6 Yaş)
Temel Eğitim:
1. Devre
2. Devre
3. Devre
4. Devre
5. Devre
6. Devre
İleri Devre:
7. Devre
8. Devre

İleri bale sınıfı programı da mevcuttur. Bunun yanında okulumuz yetişkin öğrencilerimiz için de teme bale eğitimi varmektedir. Yetişkin balesi her geçen gün popüler olan bir der olmaya başlamıştır.

Klasik Bale eğitiminin yanında verilen diğer branş dersleri ve eğitimlerimiz nelerdir?
Klasik bale eğitiminin yanında dekor, sahne tasarımı, kostüm, bale ve dans tarihi gibi teorik dersler ile modern bale, modern dans, jimnastik ve karakter dansı gibi uygulamalı dersler de verilir.

Bale Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar nelerdir?:
Bale okulu seçerken herhangi bir okuldan veya üniversiteden üç aylık bir atölye veya kurs programı sonunda alınmış katılım belgelerinin resmi hiçbir geçerliliği yoktur. MEB onaylı olmayan ve yurt dışında bir yerden edinilmiş, ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş hiçbir sertifikanın veya diplomanın geçerliliği yoktur.

Öncelikle seçeceğiniz bale okulunun Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olup olmadığını ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kolayca öğrenebilirsiniz. Kurum MEB onaylı değilse neden MEB'e bağlanmadığını sormanız gerekmektedir.

Çocuklarımızın eğitimini sadece işin uzmanı ellere emanet ediniz. Kaçak bir kurumda bunu sağlamanız mümkün değildir.

Çocuklar bale okulundan mezun olduğunda resmi öğretmenlik hakkı ve resmi kurs açma hakkına kavuşmaktadır. Bale öğretmenliği gelişmiş ülkelerde en geçerli ve saygın mesleklerden biridir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı bu diploma tüm dünyada geçerliliği olan önemli bir diplomadır.

Mavidans Bale ve Dans Okulu Bale bölümünü başarıyla  tamamlayan öğrencilerimiz MEB onaylı Resmi Bale Öğretmeni olma hakkı kazanır. Bu aynı zamanda kıymetli bir altın bileziği koluna takmak demektir. Bale öğretmenliği uluslararası bir meslektir.

Profesyonel işleyen bir bale okulunda çocuğunuzun zamanında ve doğru eğitimi aldığından emin olabilirsiniz. MEB'e bağlı kurumlar ortak bir bale müfredatını kabul etmektedir; bu akademik olarak kabul edilmiş bir eğitim planıdır ve ilgili okullar buna uymakla yükümlüdür.

Önemli Konular ve Değerli Kaynaklar:
Sizin için Seçtiklerimiz: Bale Kursu, Bale Okulu, İstanbul'daki Bale Kursları ve Bale Okulları Arasından Seçim Yaparken En İyi Eğitimi Almanıza Yardım Edebilecek Önemli Noktalar. En iyi bale okulu hangisidir?

Bale Kursu Mezunlarının Konservatuarlara Giriş Başarısı var mı?
Bale okulu seçerken kurumun verdiği mezun sayısı önemli kriterdir. Mezun sayısı okulun köklü olup olmadığını anlamada veliler için bir göstergedir.

Bale okulu olarak kurum konservatuara yönelik eğitim veriyor mu? Konservatuar Bale bölümlerini kazanma başarısı ve oranı nedir?
Mavidans Bale ve Dans Okulu zel bir kurs müfredatına sahip olmamıza rağmen, okulumuz eğitmen kadrosu, eğitim müfredatı, ders içeriğimiz konservatuar düzeyinde eğitim vermemizi sağlamaktadır.

Konservatuara hiç mezun yerleştirmiş mi?
Mavidans Bale ve Dans Okulu’nun onlarca öğrencisi yurt içi ve yurt dışındaki konservatuarların bale ve modern dans bölümlerini kazanma başarısı göstermiştir. Bu öğrencilerimiz kazandıkları konservatuarlardan mezun olarak koreograf, bale ve dans eğitmeni, okulu  kurucusu ve dansçı olarak çalışmaktadır.

Bale Okulu, Modern Dans Okulu Konusunda Bilmeniz Gereken Her şey. İstanbuldaki Bale Okulları ve Bale Kursları ve İstanbuldaki Popüler Bale Okulları ve Dans Kurslarında Dikkat Edilmesi Gerekenler. İstanbul'daki ve Türkiye Genelindeki Bale Okullarına Örnekler ve Bale Kurslarını Kıyaslarken Sormanız Gereken Önemli Noktalar. Bale Kursu Eğitim Kadrosu İstanbul, İstanbuldaki Bale Kursları.


Klasik Bale Eğitimimiz Hakkında:
1- Klasik Bale eğitimi son derece ciddi bir eğitimdir ve çocuklarımızın eğitiminde dikkat, sabır ve sevgi gerektirmektedir!
2- Kurumumuz çocuklarımızı geleceğe hazırlamakta ve onlara iyi bir eğitim ve ikinci bir meslek sunmaktadır.
3- Klasik Bale eğitim çocuklarımızın yaratıcılığını arttırmaya yönelik Drama ve Doğaçlama, Pandomim, Modern Dans, Street Jazz, Solfej, Dans Tarihi, Anatomi ve Kinesiyoloji, Dekor, Kostüm ve Sahne Bilgisi derslerini de içermektedir.
4- Eğitmenlerimiz öğrencilerimizin bedensel ve fiziksel durumunu inceleyerek uygun sınıflara yerleşmelerini sağlamaktadır.
5- Klasik Bale eğitimi doğru bir zeminde yapılması gerekmektedir. Dans salonunun zemini, öğrencilerin bale çalışmalarında sakatlanmalarını önleyecek özel ahşap ile kaplanmış olmalıdır.
6- Okulun fiziki şartları(sınıfların büyüklüğü, havalandırması, kafeterya ve soyunma odalarının temizliği, kütüphane ve diğer sosyal gerekler) yeterli olmalıdır.