Dans Kursları

MEB Mavidans Akademi/ MEB Mavidans Bale ve Dans Okulu, 2005 yılında Ayda Zorlu Nebioğlu ve Nurhan Nebioğlu tarafından hizmete açılmıştır.

İstanbul Avrupa yakasında Şişli Nişantaşı'nda bale ve dnas eğitimi alanında faaliyet gösteren Mavidans Bale ve Dans Okulu eğitim kalitesiyle fark yaratıyor.

Ayda Zorlu ve Nurhan Nebioğlu’nun önderliğinde Mavidans Bale ve Dans Okulu özellikle akademik dans eğitimi, modern dans ve çocuklar için dans kursu alanında Türkiye’nin en büyük okuludur.

Ayda Zorlu Nebioğlu'nun geliştirdiği dans pedagojisi ve yaklaşımı ile dans eğitimi çocukların her biri için özel ilgi gerektirmekte. Böylece Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda Dans, Modern Dans, Çocuklar için Dans ve Stretching kondisyon eğitimi alan her öğrenci kendine yeten, özgüveni gelişmiş ve geleceğin dansçı ve eğitmeni olmaya doğru emin adımlarla ilerlemekte.

Mavidans Bale ve Dans Okulu ilk günden bu yana yüzlerce öğrenciye kaliteli ve nitelikli dans eğitimi vermektedir. Öğrencilerimiz de dansın her alanında üstün başarılara imza atmaya devam etmektedir.

Mavidans Bale ve Dans Okulu  eğitmenleri pedagojik formasyon sahibi olup özellikle küçük yaştaki dansçı adayları ile özel bir iletişim kurmakta.

Ek derslerimiz nelerdir? Modern Dans eğitiminin yanında öğrencilerimiz dekor, sahne tasarımı, kostüm, bale ve dans tarihi gibi teorik dersler ile modern bale, modern dans, jimnastik ve karakter dansı gibi uygulamalı ve repertuar gibi teorik dersler de verilir.

Dans Okulu Seçerken Dikkat Edilecekler: Herhangi bir okuldan veya üniversiteden üç aylık bir atölye veya kurs programı sonunda alınmış katılım belgelerinin resmi hiçbir geçerliliği yoktur. MEB onaylı olmayan ve yurt dışında herhangi bir yerden edinilmiş, ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş hiçbir sertifikanın veya diplomanın geçerliliği yoktur. Bu sertifika ile öğretmen olma imkanı yoktur. Ancak Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir kurs veya üniversite diplomasının veya sertifikası ile dans dersi verilebilmektedir.

Öncelikle seçeceğiniz dans okulunun Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olup olmadığını ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüklerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Kurum MEB onaylı değilse neden MEB'e bağlanmadığını ilgili kişilere sormanız gerekmektedir.

Dans Eğitimi ne Zaman Başlar: Temel olarak 4 yaşından itibaren öğrencilerimiz dans eğitimine başlayabilir. Özel olarak geliştirdiğimiz 3 yaş bale programımız da mevcuttur. 4 yaş genel olarak bale dersi ile dans eğitimine başlar. Street Jazz dans eğitimi 7 yaşından itibaren, modern dans eğitimi 9 yaşından itibaren başlamaktadır.

Çocuklarımızın dans eğitimini sadece işin uzmanı eğitmenlere emanet ediniz. Kaçak bir kurumda bunu sağlamanız mümkün değildir.

Öğrenciler bale ve dans okulundan mezun olduklarında resmi öğretmenlik hakkı ve resmi kurs açma hakkına kavuşmaktadır. Dans öğretmenliği gelişmiş ülkelerde en geçerli ve saygın mesleklerden biridir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı bu diploma tüm dünyada geçerliliği olan, presijli bir diplomadır.

Dans Diploması, Dans Eğitmenlik Diploması, Dans Sertifikası Neden Önemlidir: Mavidans Bale ve Dans Okulu dans bölümlerini(Modern Dans ve Street Jazz Bölümleri) başarıyla  tamamlayan öğrenciler MEB onaylı Resmi Dans Öğretmeni olma hakkı kazanmaktadır. Bu aynı zamanda kıymetli bir altın bileziği koluna takmaktır. Dans öğretmenliği uluslararası bir meslektir ve her yerde geçerlidir.  

Hobiden daha ileri amacı olanlar, dansı bir meslek olarak da yapmak isteyenler, mutlaka ciddi bir eğitim kurumuyla temasa geçmeli. Unutulmamalıdır ki uygun bir kurumdan bu eğitimi alamayanlar sadece bir hobi ile zaman harcamaktadır.; bu tip meşguliyetlerin birikim ve kalıcılığı yoktur.

Dans kursunda en önemli öğelerden birisi isr eğitmenlerdir. Eğitim kadrosuna yapılan yatırım doğrudan çocukların eğitiminde olumlu olarak yansıyacaktır. Eğitim kadrosunun kalitesi eğitimin kalitesinin üst sınırını belirleyen en önemli unsurdur.

Dans okulunun fiziksel koşulları neler olmalıdır? Dans okulunun fiziki koşulları da eğitim için uygun fiziksel koşulları sağlamalıdır. Havalandırma, doğru bir yer döşemesi ve ahşap zemin niteliği bu koşullardan bazılarıdır. Soyunma ve bekleme salonu, kafeterya, duş ve tuvaletler okulun en önemli fiziksel unsurlarındandır.

Yılsonu gösterisi/ Yılsonu temilleri: Yılsonu Gösterisi hazırlamak bütün önemli dans okulu için vazgeçilmezdir. Mavidans Bale ve Dans Okulu her eğitim yılının sonunda bütün öğrencilerimizin katıldığı görkemli bir yılsonu temsili düzenlemektedir. Dans dünyasının seçkin koreografilerinin sahneye taşındığı bu gecede öğrencilerimiz sahne ile tanışmaktadır. Böylece öğrencilerimiz geleceğin  birer sanatçı adayı olarak önemli deneyim ve birikim elde etmektedir.

Yılsonu Gösterisine hazırlamak aynı zamanda çok ağır bir yükümlülüktür. Birçok okul daha seyrek resitaller hazırlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki dans sahne işidir ve yıl içi üretimleri sahneye taşınmazsa öğrenciler kendilerini geliştirme fırsatından yoksun kalır.

Gösteriler öğrencinin motive olması için önemli bir unsurdur. Hazırlanan klasik repertuar, sahne için özel hazırlanmış müzik ve kostümler, her öğrencinin dansçı olma rüyalarının gerçekleşmesi anlamını taşımaktadır. Danslar gerçektir, müzik gerçektir, kostümler gerçektir, seyirci gerçektir ve sahne şehrin en iyi sahnelerinden birisidir. Bir hayal gerçek olmakta ve sahneye taşınmaktadır.

Önemli Konular Ve Değerli Kaynaklar:

Linklerden Seçtiklerimiz: Dans Kursu, Dans Okulu, Çocuklar için Dans Eğitimi, İstanbul'daki Dans Kursları ve Dans Okulları Arasından Seçim Yaparken En İyi Eğitimi Almanıza Yardım Edebilecek Önemli Noktalar

DAns Dersleri/ Modern Dans Dersleri: Dans okulumuzda Çocuklar için Modern Dans Eğitim Programı, akademik ölçülerden ödün vermeden, profesyonel dansçı ve koreograf yetiştirmek amacıyla yürütülmektedir. Modern Dans eğitim programımız, çocuklar için Street Jazz ve Jazz dans eğitimimizden bağımsız olarak oluşturulmuş programdır.

Okulumuzun dansçı adayları Klasik Bale ve Street Jazz  Dans eğitim programlarının yanında, Modern Dans alanında ülkemizin en önemli eğitmen kadrosu eşliğinde eğitim alma fırsatına sahip olmaktadır.

Derslerimiz temel beden-nefes egzersizleri, esnetme ve kondisyon ile başlamakta, ardından hareket dizgeleri ve kombinasyonlarla devam etmektedir.

Çocuklarımız Modern Dans teknik derslerimizin yanı sıra yoğun olarak Doğaçlama ve Yaratıcılık(Improvisation), Modern Dans Tarihi, Video Dans, Temel Sanat Eğitimi, Anatomi ve Kinesiyoloji eğitimi de almaktadır. Anatomi ve Kinesiyoloji dersi, programımızın zorunlu derslerindendir.

Dansın Yararları, Dansın Faydaları Nedir?
Dans etmek her yaşta insanın bir deneyimdir.  deneyimleyebileceği bir etkinliktir. Dans, sanatsal ve kültürel bir etkinlik olmasının yanında, kişiyi ruhsal ve zihinsel olarak da olumlu yönde etkilemektedir.

Uzmanlar ve araştırmalar tarafından onaylanan bir gerçek var ki o da dansın kişiye ruhsal ve zihinsel pek çok yararı olduğudur. Öncelikle dans aktivitesi kişisel gelişimimizi de destekliyor.

1- Dansın en önemli yararlarında birisi de bedende fiziksel olarak olumlu yönde yaptığı katkılardır. Dans eğitimi alan öğrencinin bedeni daha esnek, daha güçlü, daha zariftir. Dans egzersizlerinin daima kasları uzatarak yapılması, kas- iskelet yapısı ve vücut çizgilerinin daha güzlü, zarif ve ince olmasını sağlar.

2- Dans eğitimi alan bir öğrenci günlük hayatında doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğrenir. Böylece çağımızın önemli bir sorunu olan aşırı kilolu beden yapısından ve yanlış beslenme şeklinden uzaklaşılmaktadir.

3- Dans eğitimi, duruş(posture) bozukluklarının düzeltilmesinde de önemli katkılar sağlar. Dans egzersizleri taban düşüklüğü(düz tabanlık), içe basma, bacak deformasyonu ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin tedavi ve iyileşmesinde önemli faydalar sağlamakta.

4- Okul dışı bir aktivite olmasından dolayı, çocuğun başka bir ortamda sosyalleşmesini ve farklı arkadaşlar edinmesini sağlamaktadır. Grup olarak ve bireysel olarak hareket etmeyi ve sorumluluk almayı da pekiştirmektedir.

5- Dansın(Modern Dans Street Jazz Dans), bir sahne formu olmasından dolayı soyut düşünmeyi, mekânda yön bulmayı da geliştirmektedir. Hareketlerin tekrarı üzerine kurulan yapısından dolayı, aynı zamanda hafıza ve konsantrasyonu da olumlu yönde etkilemekte.

6- Dans eğitimi çocuğa belirli oranda sorumluluk yüklemektedir ve çocuğun kendi kendine yetme becerisini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Öğrenci aldığı eğitim sonucunda iç disiplinini de sağlamaktadır

7- Her eğitim yılının sonunda yapılan yılsonu gösterileri ve yıl içi organizasyonlarda yer alma, öğrencilerin sahne ile erken yaşlarda tanışmasına vesile olmaktadır. Böylece dans öğrencileri prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğrenmektedir. Bu onları profesyonelliğe taşıyacak en önemli adımlardan biridir.

 

İrtibat:
MEB Mavidans Bale ve Dans Okulu
Teşvikiye Mah. Deryadil Sok. No:104 Giriş Kat
(Teşvikiye Cami Arkasında, Şok Market Yanındayız)
Nişantaşı-Şişli/ İstanbul
Tel: 0212 296 30 15
http://www.mavidans.com